Sposoby na sprawne oszczędzanie

Masz problemy z odłożeniem grosza na coś konkretnego lub po prostu na przyszłość? Żyjesz od pierwszego do pierwszego pomimo wzrostu dochodów? Jesteś w większości! Problem z opanowaniem konsumpcji dotyka dużej części społeczeństwa. Niektórzy zrzucają to na geny, że nie da się tego wyćwiczyć, są to jednak jedynie wymówki przed samym sobą.


Jak rozpocząć


Na samym początku najlepiej jeden miesiąc przeznaczyć na analizę swoich wydatków. Najlepiej zbierać paragony ze wszystkich zakupów, a następnie wprowadzać wszystko do komputera w zestawienie miesięczne. W ten sposób będziemy dokładnie wiedzieli na co ile pieniędzy wydajemy i gdzie możemy dokonać największych oszczędności. Następnie należy wykreślić wydatki zbędne, bez których na pewno się obejdziemy.


Dokładniejsze oszczędzanie


Jeśli wykreślenie zbędnych wydatków z naszej listy nie daje zadowalającego efektu, należy zastanowić się nad markami do których jesteśmy przyzwyczajeni. Może czasami warto zrezygnować z droższego serka, na rzecz tańszego nawet o złotówkę. Jak stare przysłowie mówi: „grosz do grosza, a będzie kokosza” oszczędzanie na drobnych produktach w sumie daje największe oszczędności.

Dodaj komentarz