Spadek, a długi – co zrobić?

Kiedy otrzymujemy po kimś spadek, musimy zachować ostrożność. Razem ze spadkiem dziedziczymy bowiem wszystkie długi zmarłego. Dlatego należy się najpierw zastanowić, czy w ogóle warto przyjąć ten spadek. Ale co dokładnie możemy w takiej sytuacji zrobić?

źródło: prawo-spadkowe.pl

źródło: prawo-spadkowe.pl

Jedną z opcji jest przyjęcie spadku. Wtedy też przechodzą na nas wszystkie długi zmarłego, które musimy spłacić wykorzystując majątek odziedziczony oraz swój własny. Musimy spłacić długi niezależnie od tego, jaka jest wysokość spadku. Może się zatem okazać, że długi te będą wartość spadku przekraczać nawet kilkakrotnie. Dlatego jeżeli nie mamy pewności w 100%, że zmarły nie pozostawił po sobie żadnych długów, lepiej nie decydować się na to rozwiązanie.

źródło: infor.pl

źródło: infor.pl

Inna opcja to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy też nasza odpowiedzialność za ewentualne długi zmarłego ogranicza się do wysokości majątku, który dziedziczymy. Taka opcja jest dobra wtedy, gdy nie wiemy czy zmarły ma długi, jak duże mogą być i czy majątek dziedziczony wystarczy na ich pokrycie. Mamy jednak pewność, że nie będziemy musieli spłacać ich z własnej kieszeni.

źródło: experto24.pl

źródło: experto24.pl

I ostatnia możliwość to odrzucenie spadku. W takiej sytuacji nie dziedziczymy majątku, ale też przede wszystkim nie dziedziczymy długów i nie musimy ich spłacać. Na taką opcję należy się zdecydować, gdy mamy pewność, że zmarły pozostawił po sobie spore długi i na pewno przewyższają one wartość majątku. Odrzucony przez nas spadek przechodzi na dalszą rodzinę, która również musi go odrzucić, jeżeli nie chce spłacać zobowiązań zmarłego.

Dodaj komentarz