Rzecz o masażu

rzeczo masazuDzisiejsi fizjoterapeuci tak naprawdę korzystają z wiedzy starożytnych, którzy masaże ciała wykorzystywali do różnych, leczniczych ale i wspomagających utrzymanie urody i sił witalnych zabiegów. Swoje techniki masażu mają niemal wszystkie egzotyczne nacje, czy masaż z Hawajów czy z Tajwanu – każdy jest inny i posiada swoje właściwości, sprawdzane przez tubylczą ludność latami. Dzisiaj chcąc zażyć chwili relaksu za pomocą masażu, wybiera się głównie odpowiedni gabinet, który nieraz dostępny jest w centrum Spa.

Masaże i ich rodzaje

Mówiąc o masażu, ma się zazwyczaj na myśli zabieg fizjoterapeutyczny mający dostarczyć chwilę relaksu za pomocą odpowiednich ruchów masażysty po ciele pacjenta. Myślenie to nie jest błędne, ale dzisiaj już na pewno nie jest dokładne, albowiem masaż to już nie tylko praca rąk fizjoterapeuty, lecz również maszyn. Masaż klasyczny wykorzystuje się w schorzeniach ortopedycznych i nie stosuje się przy nim żadnych dodatkowych specyfików, zaś masaż relaksacyjny nie obejdzie się bez specyfików typu olejki aromatyczne. Niezwykle popularny stał się w ostatnich latach masaż wodny, którym, choć można nie zdawać sobie z tego sprawy, jest domowe jacuzzi. Poza tym właśnie po to powstały salony Spa – relaks i medycyna z wykorzystaniem siły drzemiącej w wodzie.

Techniki masażu

Technik masażu jest sporo, te najbardziej delikatne to po prostu lekkie dotykanie, zwane też głaskaniem, wykorzystywane szczególnie w masażach egzotycznych. Pozostałe techniki to głównie: ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie, uciskanie i wywoływanie wibracji. Trudno powiedzieć, ile rodzajów masażu występuje na naszej planecie, ponieważ przez wielki ludność etniczna wykształciła ich sporo, a ewolucja ta wcale nie uległa zatrzymaniu.

Dodaj komentarz