Proces tworzenia tkanin pod druk

Tkaniny pleciono od tysięcy lat, mimo rozwoju mechanizacji i wielu technologi sama zasada pozostaje taka sama w przypadku tkanin lnianych i bawełnianych, choć proces produkcyjny tych dwóch tkanin różni się znacząco.

Zebrane rośliny

Zebrany z pól len jest rośliną wykorzystywaną prawie w całości. Łodygi lnu zostają poddane gnieceniu podobnego do młócenia ziarna. W ten sposób włókna rośliny są oddzielane i mogą zostać poddane dokładnemu myciu w specjalnym roztworze, którego skład jest tajemnicą zakładów produkcyjnych. Wyprane włókna odcedza się i na specjalnej maszynie splata ze sobą w długie nicie jeszcze przed wysuszeniem.

Mokry len i tkanina

Wysuszone już długie nicie lnu splata się na maszynach tkackich w ściek, który akurat odpowiada producentowi. Powstała w ten sposób szara tkanina jest rozjaśniana w ogromnych bębnach barwiących, następnie ponownie suszona i zwijana w grube bele tkanin. Tak przygotowana rolka tkaniny lnianej może zostać sprzedana lub poddana dalszym wykończeniom np. barwieniu lub druku transferowemu. Na odzieży można także nanieść druk sitodrukowy, który stosowany jest także przez drukarnie internetowe do tworzenia różnego rodzaju materiałów reklamowych.

Dodaj komentarz