Postarzane jeansy znikną ze sklepowych półek?

postarzane jeansy

Jeansy to nieśmiertelny element garderoby każdej osoby. Przetrwały już wiele innych trendów i nie śpieszno im do zapomnianej szafy. Podlegają one często wielu zabiegom mającym na celu zwiększenia ich znaczenia w stroju i są ozdabiane wieloma wzorami, kreszami, a także są „postarzane”.

Szkodliwe piaskowanie

Postarzane dżinsy powstają dzięki procesowi piaskowania, dzięki czemu spodnie zyskują o koło 50% ich wartości. Moda na nie co jakiś czas znika, a by znów się pojawić, jednak możliwe, że pożegnamy się z nimi na zawsze. Znani giganci Levi Strauss i H&M oferujący te elementy garderoby ogłosili rezygnację z zakupu i sprzedaży towarów piaskowanych. Argumentują to faktem, że proces piaskowania powoduje pylicę krzemkową. Podczas piaskowania wykorzystuje się krzem i piasek, które dostają się do płuc pracowników i powodują tą chorobę. Według szacunków, od 1 tys do 4 tys Turków pracujących w centrum dżinsowego piaskowania jest chorych na pylicę krzemkową i co gorsze, nie ma ja oni pojęcia, że to właśnie ich praca jest szkodliwa.

Koniec postarzania?

Na szczęście fani postarzanych jeansów nie muszą się martwić, że nagle znikną ich ulubione spodnie z półek sklepowych. Inne firmy, które wykorzystują technologię laserową i chemikalia, nie zamierzają brać przykładu z odzieżowych gigantów.

Dodaj komentarz