Nauka języków obcych – najczęstsze błędy

Na naukę języków obcych decyduje się zdecydowanie coraz więcej osób. Znajomość języków jest nam bowiem coraz bardziej potrzebna – czy to w czasie podróży, czy w czasie szukania pracy. Jednak nie jest to łatwe zadanie. Poza tym nawet, gdy się uczymy języka przez jakiś czas, to i tak mamy zazwyczaj trudności z jego używaniem i porozumiewaniem się z obcokrajowcami. Czasami wynika to z faktu, że w procesie nauki popełniamy różne błędy. Co możemy do nich zaliczyć?

źródło: neolink.pl

źródło: neolink.pl

Pierwszym i podstawowym błędem jest zbytnie skupianie się na nauce gramatyki. Musimy być świadomi tego, że i tak nie opanujemy jej do perfekcji. Gramatyka każdego języka jest inna, często wiąże się z zupełnie nie znanymi nam pojęciami i dlatego trudno jest ją opanować. Na pewno nie próbujmy poznać wszystkich konstrukcji gramatycznych – lepiej skupić się na kilku, które będą nam najbardziej potrzebne. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których zanim coś powiemy, to przeanalizujemy całą gramatykę. Wtedy też nasze wypowiedzi na pewno nie będą naturalne i płynne.

Drugim błędem jest zapominanie o osłuchaniu się z językiem. Warto to robić, by poznać język i przyzwyczaić się do niego. Wtedy chętniej będziemy się sami w tym języku wypowiadać. Poza tym dzięki słuchaniu poznamy potoczne wyrazy, łączenia oraz przekonamy się, jak na co dzień ludzie używają danego języka.

Z pewnością nie możemy skupiać się na samej wiedzy książkowej, gdyż to nam nie pomoże porozumiewać się z ludźmi. Warto zatem słuchać w danym języku piosenek, oglądać filmy i programy telewizyjne. Z pewnością taka nauka przyniesie oczekiwane efekty.

Dodaj komentarz