Manga i anime – komiksy i kreskówki?

mangaJaponia to obecnie jeden z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. Ich kultura, znacząco różniąca się od europejskiej, kształtowała się przez prawie 1 500 lat. Ale to nie tylko z tego powodu kraj ten jest tak dobrze znany na świecie. Jeśli zapytamy się jakiegoś fana kraju kwitnącej wiśni, co go przyciąga do Japonii, to jedną z pierwszych rzeczy o jakich usłyszymy będzie manga i anime.
Dla większości europejczyków są to po prostu komiksy i bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Manga ma swe korzenie w samych początkach japońskiej kultury. Prekursorem dzisiejszej Mangi były dzieła Hokusai Katsushika, który tworzył obrazy proste i skupione na przekazywanej treści, a nie na ich estetyce. Obecna Manga ukształtowała się dopiero po drugiej wojnie światowej. Grafika jest czarno-biała, a postacie są dość przejaskrawione – wielkie oczy, bujne fryzury, u kobiet często ogromne piersi i długie nogi. Manga wkracza w wiele gatunków, od fantasy przez romans nawet do erotyki i pornografii.
Anime jest to po prostu animowana ekranizacja mangi, często poszerzona o kilka dodatkowych wątków. Podejmowane są również próby ekranizacji mang science-fiction z pomocą prawdziwych aktorów, jednak nie cieszą się one pochlebnymi opiniami.

Dodaj komentarz