Jak wybrać tapetę

Tapety w tym sezonie znów są modne. Zresztą nic w tym dziwnego ponieważ mają dużo zastosowań. Możemy ją położyć praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania nawet w łazience czy kuchni. Tapeta na ścianie nie daje tylko efektywności w pomieszczeniu ale również nadaje jej przytulności, wygłusza pomieszczenie oraz ukrywają nierówności tynku.

Większość tapet kupimy w rolkach o szerokości 0,53 m i długości 10,05 m. Na opakowaniach tapet oprócz podanych wymiarów znajdziemy informację o tym jaką powierzchnię ściany możemy nią pokryć, a umieszczone symbole poinformują nas o odporności na wilgoć, światło, ścieranie itp.

 

Tapeta papierowa

 

Jest najtańszą opcją wśród wszystkich rodzajów tapet. Mają bardzo dużo kolorów i wzorów. Mogą być jednobarwne, wzorzyste oraz tzw. strukturalne czyli tłoczone.

 

Tapety zmywalne

 

Jeśli chcemy położyć tapetę w pomieszczeniu, w którym łatwo może dojść do zabrudzenia np. przedpokój lepiej jest wykorzystać tapetę zmywalną. Taka tapeta pokryta jest warstwą tworzywa sztucznego i dzięki temu łatwo można ją przetrzeć wilgotną szmatką. Można je również wykorzystać w kuchni zamiast płytek.

 

Tapety winylowe

 

Nadają się do kuchni i do łazienki. Tapety winylowe można szorować, są odporne na wodę, ścieranie i chemiczne środki czyszczące. Są fajną alternatywą dla płytek.

 

Tapety z włókna szklanego

 

Jest bardzo trwała i wytrzymała na zmywanie, szorowanie i zadrapania. Jej trwałość może osiągnąć nawet 30 lat.

 

Tapeta natryskowa

 

Coraz większą popularnością cieszą się właśnie tapety nanoszone na ścianę specjalnym pistoletem. Do takiej tapety musimy wezwać fachowca ale jej trwałość jest porównywalna do trwałości tynku strukturalnego.

 

To jaką tapetę wybierzemy zależy od pomieszczenia, które chcemy wytapetować oraz od naszych możliwości finansowych.

Sprawdź również: Pokój młodzieżowy na poddaszu od Maqnifique

Dodaj komentarz