Globalne ocieplenie prawda czy mit?

globalne_ocieplenieNa czym polega globalne ocieplenie i czym są gazy cieplarniane? Każdy słyszał ekologów krzyczących na temat globalnego ocieplenia, jednak wielu ekosceptyków śmieje się z ekologów pytając się czy nie marzną na swych pikietach. Faktycznie zimy stają się coraz mroźniejsze, nadchodząca jest nawet nazywana zimą tysiąclecia. Temperatury będą spadać nawet poniżej -30°C, ale zapominamy o lecie, które także sięga skrajności. Czy dziesięć lat temu temperatury grubo powyżej 30°C zdarzały się często? Nie!

CO2 – gaz jaki?

Gazy cieplarniane zatrzymują promieniowanie słoneczne i oddają jego energię do atmosfery co powoduje wzrost temperatury. Gdyby nie CO2, metan itd. najprawdopodobniej mieszkalibyśmy na lodowym gigancie. Jednak ich nadmiar powoduje przegrzanie planety, częste susze i pożary, topnienie pokryw lodowych. Nie można zaprzeczyć faktu, że poziom mórz podniósł się nawet w ciągu kilku ostatnich lat i zabrał ze sobą sporą część plaż.

Naturalne źródła gazów cieplarnianych

Natura od zawsze dostarczała do atmosfery tych cząsteczek, wielkie pożary, czy wybuchy wulkanów, które jednorazowo potrafią dostarczyć ich więcej niż cała ludzkość przez dziesiątki lat. W dziejach ziemi wielokrotnie dochodziło do takich globalnych ociepleń i nie jest problemem dla ziemi odzyskać równowagę, problem polega na tym, czy my będziemy w stanie przeżyć w nowych innych warunkach.

Ekologia nie jest nauką wspierającą naturę, tak naprawdę dba ona o przyszłość naszego gatunku, który myśli bardzo krótkowzrocznie. Globalne ocieplenie jest faktem, tylko przekonają się o tym nasze dzieci i ich dzieci, my już raczej nie. Jednak to od nas zależy jak szybko stopnieją wieczne lody.

Dodaj komentarz