Efektowne tkaniny, czyli jak zaaranżować błyszczący salon

blyszczace-tkaninyBłyszczące tkaniny, lakier na podłodze zwiastują piękną aranżację wielkiego wnętrza, ale aranżację tę w prosty sposób można zniszczyć. Chcąc mieć w pełni błyszczące pomieszczenie, dobrze należy dobrać artykuły dekoracyjne, ale jednocześnie umiejętnie należy je równoważyć powierzchniami matowymi.

Po co ma błyszczeć?

Meble stylizowane głównie na klasycyzm i barok, czyli dawno minione epoki, lubią błyskotki, jednak powody uwielbienia w obydwu są zupełnie różne. Po co gospodynie domowe w czasach dzisiejszych pragną mieć błyszczące wnętrza? Przede wszystkim dla ich rozświetlenia, szczególnie tam, gdzie jest ponuro. Niestety zbyt duże zestawienie świecących elementów może okazać się elementem tak kiczowatym, że cały wystrój wnętrz i jego smak zamienią się w tandetę i kicz. Efekt błyszczenia osiąga się przede wszystkim za pomocą tkanin – firany, obicia, narzuty oraz podłogi. Jeśli wszystko będzie błyszczeć, to osiągnie się efekt odwrotny niż zamierzony, dlatego też na podłodze można położyć matowy dywan, a sofę pokryć stylowym kocem. Efektu błyszczenia mogą dać nawet same doniczki, jeżeli na przykład wykonane są w kolorze opalizującej perły.

Srebro, nici i brokaty

Zamiast korzystania z pełnych błyszczących tkanin, można zakupić takie, w których tylko niektóre elementy połyskują, w tym na przykład nici. Podobny efekt osiągnie się dodając do wnętrza elementy srebrne bądź stosując popularne farby z brokatem. Ale uwaga – nadmiar szkodzi i miejsce może stać się nie do zniesienia dla mieszkańców domu.

Dodaj komentarz