Dlaczego warto czytać książki? Sprawdź TOP5 powodów

W dobie powszechnego dostępu do elektroniki wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto jeszcze czytać książki. Odpowiedź może być tylko jedna: tak, oczywiście! Przedstawiamy pięć głównych powodów, dla których czytanie książek nadal jest wspaniałą formą spędzania czasu.

Zwiększenie zasobu słownictwa

Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale czytanie książek jest (obok rozwiązywania krzyżówek) najlepszym sposobem na zwiększenie swojej fluencji słownej. Osoby, które dużo czytają, na ogół wypowiadają się ładniej, bardziej precyzyjnie oraz rozumieją więcej słów w języku, którym na co dzień się posługują.

Poszerzenie wiedzy

Chciałbyś być erudytą i móc wypowiedzieć się na niemal każdy temat? Koniecznie zacznij sięgać po książki każdego dnia! Wiele z nich (na przykład książki medyczne) są źródłem wiedzy, dzięki któremu Twoje horyzonty stają się szersze! Nawet, jeśli szkoła i studia są już dawno za Tobą – warto co jakiś czas odświeżać sobie pewne informacje.

Pobudzanie wyobraźni

Dobrze, wiemy już, że czytanie książek naukowych i popularnonaukowych pozwala nam na zdobycie wiedzy, ale…dlaczego warto czytać książki przygodowe, kryminały czy romanse? Przede wszystkim dlatego, że lektura pobudza naszą wyobraźnię i kreatywność – czytając książkę, nie mamy przecież przed oczami obrazu bohatera czy miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Musimy je “stworzyć” samodzielnie, co jest świetnym ćwiczeniem dla umysłu!

Trening skupiania uwagi

Czy wiesz, że osoby, które dużo czasu spędzają przy smartfonach czy tabletach, nierzadko miewają problemy z koncentracją? Antidotum na to stanowi częste czytanie – konieczność śledzenia fabuły wspaniale wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.

Temat do rozmowy

Czytanie książek przynosi także wiele korzyści towarzyskich. Osoby oczytane mają o czym rozmawiać w nowym towarzystwie oraz…. łatwiej im znaleźć dziewczynę lub chłopaka! W końcu, kto oprze się urokowi wrażliwego, znającego wiele książek intelektualisty?

Dodaj komentarz