Czym tak naprawdę są olejki eteryczne?

fot.yourhealthupdate.net

Choć każdy zna to pojęcie, nie wszyscy wiedzą skąd dokładnie pochodzą oraz jakie mają zastosowanie. Krótko mówiąc, olejki eteryczne, to substancje ciekłe, które wydzielają bardzo intensywne, na ogół niezwykle przyjemne zapachy. Powstają w tkankach konkretnych roślin (istnieje około 2 gatunków znanych olejkodajnych roślin), a otrzymuje się je ze świeżych bądź suszonych łodyg, owoców, korzeni czy też kwiatów. To ile roślina ma w sobie olejku zależy od tego gdzie rośnie (najwięcej gatunków, które dają olejki rośnie w strefie zwrotnikowej), a nawet od tego o której godzinie chce się go zebrać. Co ciekawe, olejek taki służy roślinie do obrony przez roślinożercami.

Zastosowanie

Tak naprawdę, współczesny świat bardzo docenił tę substancję. Olejki, wykorzystuje się bowiem w  wielu dziedzinach życia. Począwszy od perfumerii i przemysłu kosmetycznego, przez lecznictwo i ziołolecznictwo na aromaterapii kończąc.  

Wygląd

Olejki na ogół są rzadką cieczą, chociaż znane są i takie w formie stałej, a przynajmniej bardzo gęstej. Ich kolory są różne, jednak najczęściej są przeźroczyste, żółte lub lekko zielone. Nie rozpuszczają się w wodzie, a jedynie w alkoholu, eterze czy tłuszczach.

Dodaj komentarz