Czym grozi nadmierne wykorzystywanie klimatyzacji

Upały są nieznośne dla każdego. Kiedy termometry wskazują temperatury zdecydowanie powyżej trzydziestu stopni, a słońce nie pozwala odpocząć nawet na chwilę, chętnie korzystamy z wygody jaką daje nam klimatyzacja. Klimatyzatory są teraz w autach, domach, biurach, sklepach, a nawet w budynkach publicznych. Warto jednak wiedzieć, jakie zagrożenia idą za zbyt chętnym korzystaniem z takich rozwiązań.

Wilgoć i pleśń

Klimatyzatory obniżając temperaturę powietrza skraplają wilgoć w nim zgromadzoną. Magazynuje się ona w urządzeniu i wytwarza idealne warunki dla rozwoju pleśni. Pleśń z kolei zanieczyszcza powietrze i może powodować astmę lub uczulenie, a nawet doprowadzić do poważnych chorób układu oddechowego.

Częsta zmiana temperatury

Organizm nie jest przyzwyczajony do częstych zmian temperatury otoczenia. Przechodząc z klimatyzowanego auta, na zewnątrz, a następnie po kilku minutach do klimatyzowanego domu możemy nabawić się infekcji górnych dróg oddechowych.

Wysuszone powietrze

Klimatyzatory wytracając wilgoć, uwalniają wyjątkowo suche powietrze, które może wysuszać i podrażniać śluzówki. Jest to podobnie jak zmiany temperatury pierwszy krok do zapalenia płuc. Ponadto takie powietrze przyspiesza męczenie się oczu.

Dodaj komentarz